COVID-19 PL
Jaki jest aktualny stan wiedzy o szczepieniu przeciwko COVID-19 w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Jaki jest aktualny stan wiedzy o szczepieniu przeciwko COVID-19 w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Podsumowanie:

  • Oficjalne zalecenia są niejasne. Potencjalne szczepienie podczas ciąży należy omówić z lekarzem biorąc pod uwagę indywidualną historię choroby i stan ciąży.
  • Dane dotyczące wpływu szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 na ciążę są bardzo ograniczone.
  • Dostępne zasoby nie wskazują na negatywny wpływ szczepionki na matkę ani dziecko w czasie ciąży lub po jej zakończeniu.
What is known about the COVID-19 vaccine in pregnancy and breastfeeding?

W Unii Europejskiej niedawno zatwierdzono dwie szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 – bnt162b2 (z BioNTech / Pfizer) i mrna 1273 (z Moderna). Obie opierają się na technologii mRNA (szczepionki mRNA), która jest nowatorska i nie była szeroko stosowana na ludziach poza badaniami klinicznymi. Ponieważ te szczepionki mają być stosowane w skali całej populacji, pojawiły się związane z nimi obawy. Jednym z nich jest pytanie, czy szczepienie może mieć negatywny wpływ na dziecko lub matkę w czasie ciąży i po jej zakończeniu.

Na początek musimy bardzo jasno sprecyzować jedną kwestię: celem tego artykułu nie jest udzielanie porad medycznych. W takich sprawach zalecamy konsultacje z wykwalifikowanymi pracownikami służby zdrowia; w szczególności w przypadku szczepionki COVID-19 w kontekście ciąży. Celem artykułu jest podsumowanie dostępnych danych na temat szczepień w czasie ciąży i omówienie ich w kontekście szczepionki na COVID-19.

Chociaż dane dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19 są w tej kwestii ograniczone, ważne jest, aby wspomnieć o pewnych podstawowych informacjach dotyczących żywych szczepionek (np. Ospy) i szczepionek nie zawierających żywych drobnoustrojów (DTP lub COVID-19). Wykazano, że szczepienie ciężarnych kobiet szczepionkami nie zawierających żywych drobnoustrojów (takimi jak szczepionka przeciw grypie i DTP) jest bezpieczne i skuteczne [4, 5]. Z wyjątkiem szczepionek przeciwko ospie i żółtej febrze, inne szczepionki można bezpiecznie podawać osobom karmiącym piersią. Obie ww. wymienione szczepionki zawierają żywe atenuowane wirusy, które w przypadku transmisji są niebezpieczne dla dziecka [6]. Ustalono również, że przeciwciała IgG przekazywane są przezłożyskowo nienarodzonemu dziecku w ostatnim trymestrze, a wydzielnicze IgA – podczas karmienia piersią. Dziecku uzyskuje w ten sposób tymczasową ochronę [11].

Jedyne dostępne badania bezpośrednio kontrolujące wpływ szczepienia COVID-19 na ciążę lub potomstwo pochodzą z badań przeprowadzonych na zwierzętach przez firmy Moderna i BioNTech. Naukowcy nie zaobserwowali żadnego negatywnego wpływu na płodność, ciążę ani rozwój płodu czy rozwój po urodzeniu u szczurów. Zarówno płody, jak i potomstwo po urodzeniu posiadały wykrywalne przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2. To niekoniecznie jednak przekłada się na ludzi. Brak jest danych na temat karmienia piersią lub przenoszenia szczepionki przeciw COVID-19 płodowi u ludzi [2, 3].

Jak dotąd istnieje bardzo niewiele danych klinicznych, które potwierdzałyby jakiekolwiek stanowisko na ten temat. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że ciąża jest jednym z kryteriów wykluczenia z badań klinicznych, chyba że jest to grupa szczególnie docelowa. Ciąża może wystąpić u osoby biorącej udział w badaniu, w takim wypadku ochotniczki są wykluczane ale wciąż monitorowane [1]. Warto zauważyć, że od 14 listopada 2020 r. 12 zaszczepionych ochotników biorących udział w badaniu BioNTech (i 11 z grupy placebo) zgłosiło ciążę. W grupie szczepionej nie zaobserwowano zdarzeń niepożądanych, takich jak np. samoistne poronienie [2].

Jedną z głównych obaw związanych bezpośrednio ze szczepieniami przeciw COVID-19 jest użyte w szczepionce białko. Zakłada się, że część wirusa SAR-CoV-2 (białko Spike), która jest wytwarzana przez szczepionki mRNA, będzie powodować problemy z płodnością lub ciążą ze względu na podobieństwa do syncytyn. Syncytyny są białkami odgrywającymi rolę w rozwoju łożyska u ludzi. Dlatego wysuwa się hipotezę, że przeciwciała wytworzone przeciwko białku Spike będą atakowały syncytyny, niszcząc łożysko [7]. Obawy te nie zostały do tej pory potwierdzone w badaniach klinicznych ani w żadnej analizie podobieństwa białek.

Decyzję dotyczącą szczepienia należy dokładnie omówić z pracownikiem służby zdrowia w każdym indywidualnym przypadku. Korzyści i ryzyko zostaną stwierdzone na podstawie indywidualnej historii choroby i stanu ciąży. Zakażenie SARS-CoV-2 może potencjalnie stanowić zagrożenie dla kobiety w ciąży [8]. WHO niechętnie wydaje takie zalecenie [9], ale krajowe grupy zawodowe (takie jak American College of Obstetricians and Gynecologist) stwierdziły, że wyboru należy dokonywać w każdym przypadku indywidualnie [10]. Przyczyną takiej rozbieżności jest to, że analiza stosunku korzyści do ryzyka oparta na tak ograniczonych danych jest złożona, zwłaszcza w świetle pandemii.

Podsumowując, ilość danych dotyczących bezpieczeństwa szczepień opartych na mRNA przeciwko SARS-CoV-2 u kobiet w ciąży lub karmiących, wykraczających poza badania przedkliniczne, jest bardzo ograniczona. Zdecydowanie zaleca się kontakt z zaufanym pracownikiem służby zdrowia i zapoznanie się z zaleceniami w tej sprawie władz lokalnych i grup ekspertów przed podjęciem decyzji o szczepieniu.

Bibliografia:

  1. https://pfe-pfizercom-d8-prod.s3.amazonaws.com/2020-09/C4591001_Clinical_Protocol.pdf
  2. https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/comirnaty-epar-product-information_en.pdf
  3. https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/covid-19-vaccine-moderna-product-information_en.pdf
  4. Jarvis, Jessica Ruth, et al. „The effectiveness of influenza vaccination in pregnancy in relation to child health outcomes: systematic review and meta-analysis.” Vaccine 38.7 (2020): 1601-1613.
  5. Gkentzi, Despoina, et al. „Maternal vaccination against pertussis: a systematic review of the recent literature.” Archives of Disease in Childhood-Fetal and Neonatal Edition 102.5 (2017): F456-F463.
  6. Anderson, Philip O. „Maternal Vaccination and Breastfeeding.” Breastfeeding Medicine 14.4 (2019): 215-217.
  7. Soygur, Bikem, and Leyla Sati. „The role of syncytins in human reproduction and reproductive organ cancers.” Reproduction 152.5 (2016): R167-R178.
  8. Capobianco, Giampiero, et al. „COVID-19 in pregnant women: A systematic review and meta-analysis.” European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology 252 (2020): 543-558.
  9. https://www.who.int/news-room/feature-stories/detail/who-can-take-the-pfizer-biontech-covid-19–vaccine
  10. https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/practice-advisory/articles/2020/12/vaccinating-pregnant-and-lactating-patients-against-covid-19
  11. Hanson, Lars Å., et al. „The transfer of immunity from mother to child.” Annals of the New York Academy of Sciences 987.1 (2003): 199-206