Zdrowie i Medycyna (Health and Medicine PL)
Produkty rolnictwa biodynamicznego i ekologicznego: co kupujemy?

Produkty rolnictwa biodynamicznego i ekologicznego: co kupujemy?

Podsumowanie:

  • Mimo pewnych podobieństw, biodynamiczne i ekologiczne podejścia do rolnictwa znacznie się różnią, na przykład protokołami certyfikacji odpowiednich produktów.
  • Rolnictwo biodynamiczne nie opiera się na żadnych badaniach ani metodach naukowych. Oprócz ograniczeń stosowanych w rolnictwie ekologicznym, metoda biodynamiczna stosuje techniki ezoteryczne oparte, na przykład, na astrologii.
  • To, czy rolnictwo ekologiczne jest bardziej zrównoważone w porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym, jest obecnie przedmiotem debaty.
Biodynamic and organic agriculture products: what are we buying? Fun

Na półkach supermarketów pojawia się coraz więcej produktów oznaczonych jako „organiczne” lub „bio”. Ponadto, ożywiona debata we włoskim parlamencie zwróciła ostatnio uwagę opinii publicznej na koncepcję rolnictwa biodynamicznego. Dyskusja dotyczy ustawy, która, jeśli zostanie zatwierdzona, uzna (i sfinansuje ze środków publicznych) rolnictwo biodynamiczne na tym samym poziomie, co rolnictwo ekologiczne [1, 2]. Kontrowersje dotyczące metod stosowanych w podejściu biodynamicznym pojawiają się nie tylko we włoskich gazetach, ale także stymulują dyskusję w innych krajach [3].

Celem dzisiejszego artykułu jest nadanie definicji pojęciom „biodynamiczny” i „ekologiczny” w kontekście rolnictwa (bez zagłębiania się w temat hodowli zwierząt gospodarskich i produktów pokrewnych, co wymagałoby osobnego zbadania) oraz podkreślenie różnic między nimi. „Biologiczny” (lub „bio”) jest często używany jako synonim słowa „organiczny” i dlatego będziemy trzymać się definicji tego drugiego, która jest najczęściej używana na arenie międzynarodowej.

Koncepcja rolnictwa ekologicznego wydaje się wywodzić z idei, że gospodarstwo należy traktować jako kompletny i niezależny organizm [4], który nie potrzebuje żadnych zewnętrznych nakładów i może przetrwać wykorzystując dostępne w sobie zasoby (np. zastępując nawozy syntetyczne obornikiem wyprodukowanym przez zwierzęta hodowane w tym samym gospodarstwie). Teoria ta ma swoje korzenie w koncepcji rolnictwa biodynamicznego, która powstała w pierwszej połowie XX wieku z wierzeń austriackiego filozofa Rudolfa Steinera [5, 6].

Zarówno produkty biodynamiczne, jak i ekologiczne wymagają oficjalnej certyfikacji. Jednakże, o ile certyfikaty biodynamiczne są wydawane przez prywatne stowarzyszenia (jednym z największych na świecie jest Demeter [7]), rolnictwo i produkty ekologiczne są uznawane i regulowane na międzynarodowym, publicznym poziomie (np. przez Komisję Europejską [8, 9], przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa [10] lub przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków [11]).

Biodynamic and organic agriculture products: what are we buying?

Uprawa organiczna ma na celu zachowanie bioróżnorodności i żyzności gleby poprzez zakaz (lub silne ograniczenie) stosowania nawozów syntetycznych i pestycydów, co oznacza mniejszy wpływ na środowisko i lepszą jakość produktów uprawnych. Ponadto, podejście organiczne wyklucza stosowanie organizmów modyfikowanych genetycznie (tutaj poprzedni artykuł F&R o GMO) [9, 10, 12].

Oprócz ograniczeń stosowanych w rolnictwie ekologicznym (Demeter uważa, że ​​certyfikacja ekologiczna jest warunkiem wstępnym uznania standardu biodynamicznego [7]), rolnictwo biodynamiczne stosuje techniki ezoteryczne oparte, na przykład, na astrologii. Znane jest ono szczególnie ze stosowania tzw. „preparatów biodynamicznych” [13] jako substytutów nawozów stosowanych w rolnictwie konwencjonalnym. Jednym z nich jest użycie krowich rogów wypełnionych krowim nawozem, które na początku sezonu zimowego trzeba zakopać i ponownie wykopać na wiosnę. Cała procedura opiera się na przekonaniu, że rogi krowy są w stanie wyłapać „siły kosmiczne” i przenieść je do układu pokarmowego zwierzęcia. Stąd oczekuje się, że obornik – wcześniej „naenergetyzowany” w jelicie krowy, a następnie włożony do samych rogów – będzie bardzo skutecznie przekazywał na pole uprawne „dobrą energię” i je użyźniał. Takie preparaty nie są stosowane w rolnictwie ekologicznym.

Podobnie jak zwolennicy metody organicznej, przedstawiciele podejścia biodynamicznego twierdzą, że wzbogacanie gleby w składniki odżywcze i bioróżnorodność to dobry powód, aby promować jej stosowania [14]. Obecnie nie ma jednak dowodów naukowych potwierdzających te twierdzenia [15, 16].

To, czy same procedury ekologiczne są bardziej zrównoważone w porównaniu z ich odpowiednikami przyjętymi w rolnictwie konwencjonalnym, jest obecnie przedmiotem debaty [15]. Według doniesień, rolnictwo ekologiczne daje mniej stabilne plony i wymaga więcej ziemi niż rolnictwo konwencjonalne. Oba podejścia emitują podobne ilości gazów cieplarnianych, a w niektórych przypadkach rolnictwo ekologiczne prowadzi do mniejszego zużycia energii [17, 18, 19, 20].

Podsumowując, nie ma łatwego klucza do skomplikowanej kwestii, jaką jest zrównoważenie rolnictwa i jego wpływ na środowisko. Wiele parametrów należy systematycznie badać i uwzględniać ich względną stabilność w czasie. Twierdzenia o korzystnych skutkach rolnictwa ekologicznego lub biodynamicznego są często przedwczesne i nie są oparte na odpowiedniej analizie i porównaniach [15].

Źródła:

  1. https://temi.camera.it/leg18/provvedimento/testo-unificato-sulla-produzione-agricola-con-metodo-biologico.html
  2. https://www.senato.it/japp/bgt/showdoc/18/DDLPRES/0/1085049/index.html?part=ddlpres_ddlpres1
  3. https://www.theguardian.com/sustainable-business/2017/mar/05/biodynamic-farming-agriculture-organic-food-production-environment?fbclid=IwAR2r-QtlFL52UHxUH7MSKj2gaqKSFx8dsyCo_ChkKR-Yi5_tkQL9MGPdQao
  4. Paull, J., The farm as organism: the foundational idea of organic agriculture. Journal of Bio-Dynamics Tasmania, 80, 14-18 (2006).
  5. Paull, J., Attending the First Organic Agriculture Course: Rudolf Steiner’s Agriculture Course at Koberwitz, 1924. European Journal of Social Sciences, 21(1):64-70 (2011).
  6. Steiner, R., 1924, Agriculture course, the birth of the biodynamic method, eight lectures and discussions, Skylark Books, Hastings, UK (2003 reprint).
  7. https://www.demeter.net
  8. https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/farming/organic-farming/organics-glance_en#legislation
  9. https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/farming/organic-farming/organic-production-and-products_en
  10. https://www.fao.org/organicag/oa-faq/oa-faq1/en/
  11. https://www.fdaimports.com/usda/organic-products/
  12. https://feder.bio/cosa-gli-ogm/
  13. https://www.demeter.net/wp-content/uploads/2021/05/Demeter-Biodynamic-Preparations-Manual_2020.pdf
  14. https://www.scienzainrete.it/articolo/agricoltura-biodinamica-al-vaglio-della-scienza/enrico-bucci-ernesto-carafoli/2018-11-12?fbclid=IwAR1lDgfuTjshIRzhn8PqsF5iakPDkH1173PVHz0T6AupPy5dl81sofxft08
  15. Leifeld, J. and Fuhrer, J., “Organic Farming and Soil Carbon Sequestration: What Do We Really Know About the Benefits?,” Ambio, vol. 39, no. 8, pp. 585–599 (2010).
  16. Ryan, M., “Is an Enhanced Soil Biological Community, Relative to Conventional Neighbours, a Consistent Feature of Alternative (Organic and Biodynamic) Agricultural Systems?,” Biol. Agric. Hortic, vol. 17, no. 2, pp. 131–144 (1999).
  17. Knapp, S., van der Heijden, M.G.A., A global meta-analysis of yield stability in organic and conservation agriculture. Nat Commun 9, 3632 (2018). https://doi.org/10.1038/s41467-018-05956-1 
  18. Flessa, H., R. Ruser, P. Dorsch, T. Kamp, M.A. Jiminez, J.C. Munch, and F. Beese., Integrated evaluation of greenhouse gas emissions (CO2, CH4, N2O) from two farming systems in southern Germany. Agriculture, Ecosystems & Environment 91: 175–189 (2002).
  19. Clark, M. and Tilman, D. Comparative analysis of environmental impacts of agricultural production systems, agricultural input efficiency, and food choice. Environ. Res. Lett. 12 064016 (2017).
  20. https://ourworldindata.org/is-organic-agriculture-better-for-the-environment