Zdrowie i Medycyna (Health and Medicine PL)
Migrena: co o niej wiemy?

Migrena: co o niej wiemy?

Podsumowanie:

    • Co druga osoba cierpi na dolegliwości związane z bólem głowy.

    • Migrena jest chorobą przewlekłą, występującą dwa do trzech razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

    • Dokładne przyczyny migreny nie są jeszcze w pełni znane, ale w ostatnich latach dokonano istotnych postępów.

Czy wiesz, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) średnio co druga osoba cierpi na bóle głowy [1]? Należą do nich migrena, napięciowy ból głowy, klasterowy ból głowy i ból głowy spowodowany nadużywaniem leków. W tym artykule, który publikujemy w odpowiedzi na pytania naszych czytelników, skupimy się konkretnie na migrenie, czyli na najnowszych odkryciach i niektórych dostępnych metodach leczenia. Stworzenie pełnej listy tych ostatnich wykracza poza zakres tego artykułu.

Migrena jest definiowana jako pierwotny rodzaj bólu, co oznacza, że nie jest spowodowana traumatycznym wydarzeniem ani znaną medycynie chorobą. Dotyka ona głównie osoby dorosłe między 35 a 45 rokiem życia i występuje 2-3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn [1]. Wydaje się to być związane z wahaniami hormonalnymi, których kobiety zaczynają doświadczać po okresie dojrzewania [2]. Jest to choroba przewlekła, dlatego charakteryzuje się nawracającymi atakami o różnym nasileniu. Ból jest często odczuwany po jednej stronie głowy i może trwać od kilku godzin do kilku dni. Napadowi bólu bardzo często towarzyszą również nudności, a inne objawy, takie jak drażliwość i obniżona koncentracja, mogą wystąpić w tzw. fazie wstępnej, poprzedzającej atak. Po ataku często następuje faza „kaca migrenowego”, charakteryzująca się ogólnym uczuciem niepokoju i zmęczenia. Epizodom rzadziej mogą towarzyszyć pewne formy deficytów neurologicznych, określanych zbiorczo jako „aura migrenowa”. Uważa się, że wszystkie objawy wynikają z rozregulowania niektórych procesów sensorycznych w mózgu, a migrena jest uważana przez niektórych neurobiologów za „stan zmienionej pobudliwości mózgu” [1, 3].

Dokładne przyczyny migreny nie są jeszcze w pełni poznane [4], ale poczyniono w ostatnich latach znaczny postęp. W 2021 roku nagrodę „Brain Prize” – jedną z najbardziej prestiżowych w dziedzinie neurobiologii – przyznano czterem naukowcom „za przełomową pracę nad przyczynami i leczeniem migreny” [5]. Ich wspólne wysiłki doprowadziły do odkrycia peptydu (peptyd) związanego z genem kalcytoniny (CGRP) jako kluczowego czynnika wyzwalającego ataki migreny. Kilka innych cząsteczek endogennych (endogenny) jest badanych pod kątem ich roli w powstawaniu migreny, a specjaliści przepisują różne rodzaje leków na konkretne przypadki, ponieważ migrena sama w sobie jest bardzo złożonym i zróżnicowanym schorzeniem. W tym miejscu skupimy się szczególnie na CGRP, ponieważ jest on uważany przez ekspertów za jeden z najważniejszych czynników w rozwoju leczenia migreny [6]. Peptyd ten jest wytwarzany w mózgu i ma silne działanie rozszerzające naczynia krwionośne, odgrywa także kluczową rolę w modulowaniu niektórych funkcji neuronalnych. Stwierdzono, że jego poziom we krwi jest wyższy podczas ataku migreny, a także że jest w stanie ją wywołać, jeśli zostanie podany osobie, która przewlekle cierpi na tę chorobę [7].

W wyniku tych obserwacji, w ostatnich latach opracowano dwie klasy leków: tzw. gepanty, które antagonizują działanie CGRP, oraz przeciwciała monoklonalne (przeciwciała monoklonalne) skierowane przeciwko samemu CGRP lub jednemu z jego receptorów komórkowych. Choć gepanty są skuteczne w leczeniu fazy ostrego bólu, przeciwciała monoklonalne są zalecane w celu zapobiegania napadom migreny [8, 9, 10, 11]. Spośród tych ostatnich, erenumab jako pierwszy został dopuszczony do obrotu zarówno przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), jak i Europejską Agencję Leków (EMA) w 2018 roku [11, 12].

Należy podkreślić, że zaburzenia związane z bólem głowy, takie jak migrena, są uznawane przez instytucje opieki zdrowotnej za przyczynę „rozpoznawalnego obciążenia dla osób cierpiących, w tym niekiedy znacznego cierpienia osobistego, pogorszenia jakości życia i kosztów finansowych. Powtarzające się napady bólu głowy, a często i nieustanny lęk przed kolejnymi atakami, niszczą życie rodzinne, społeczne i zawodowe” [1]. Ponadto, WHO zwraca uwagę, że radzenie sobie z przewlekłym bólem głowy może zwiększać u pacjenta ryzyko rozwoju innych chorób, takich jak lęk czy depresja, które w rzeczywistości występują znacznie częściej u osób cierpiących na migrenę [1]. Fakt, że nie są to choroby zaraźliwe lub zagrażające życiu powoduje, że ogólna świadomość ich wpływu na życie oraz dostępnych metod leczenia jest niska. WHO szacuje, że połowa osób cierpiących na bóle głowy leczy się samodzielnie i nie rozważa konsultacji z lekarzem w celu uzyskania konkretnej terapii [1].

Mamy nadzieję, że tym artykułem zwiększymy świadomość dotyczącą migreny, zarówno wśród ogółu, jak i wśród osób, które faktycznie cierpią na tę klasę chorób.

Bibliografia:

[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/headache-disorders [visited on: 14.12.2022]

[2] https://www.nature.com/articles/d41586-020-02867-4 [visited on: 27.01.2023]

[3] Goadsby P.J., Holland P.R. , Margarida Martins-Oliveira, Hoffmann J., Schankin C., Akerman S. Pathophysiology of Migraine: A Disorder of Sensory Processing. Physiological reviews (2017)

[4] https://www.nhs.uk/conditions/migraine/causes/ [visited on: 14.12.2022]

[5] https://lundbeckfonden.com/the-brain-prize/the-brain-prize-winners [visited on: 14.12.2022]

[6] Negro A., Martelletti P. Gepants for the treatment of migraine. Expert Opin Investig Drugs. Epub (2019)

[7] Hansen J.M., Hauge A.W., Olesen J., Ashina M. Calcitonin gene-related peptide triggers migraine-like attacks in patients with migraine with aura. Cephalalgia (2010)

[8] Edvinsson L. Role of CGRP in Migraine. In: Brain, S., Geppetti, P. (eds) Calcitonin Gene-Related Peptide (CGRP) Mechanisms. Handbook of Experimental Pharmacology (2019)

[9] Sacco S., Amin F.M., Ashina M. et al. European Headache Federation guideline on the use of monoclonal antibodies targeting the calcitonin gene related peptide pathway for migraine prevention – 2022 update. J Headache Pain (2022)

[10] https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/vydura [visited on: 14.12.2022]

[11] Andreou A.P., Fuccaro M., Lambru G. The role of erenumab in the treatment of migraine. Ther Adv Neurol Disord. (2020)

[12] https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/aimovig#authorisation-details-section [visited on: 14.12.2022]