Fakty & Argumenty: Jak długo SARS-CoV-2 utrzymuje się na różnych powierzchniach i pod wpływem różnych temperatur?
Podsumowanie:
- SARS-CoV-2 utrzymuje się na powierzchniach dłużej w niższych temperaturach, natomiast zanika szybciej w wyższych.
- W temperaturze pokojowej i idealnych dla siebie warunkach SARS-CoV-2 jest w stanie utrzymać się nawet ponad tydzień.
- Częste mycie oraz dezynfekcja rąk są niezbędne w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
Świat wciąż boryka się z pandemią COVID-19. Na ten moment (22.04.2020) wirus SARS-CoV-2 zainfekował już prawie 2’500’000 osób i ponad 160’000 ze skutkiem śmiertelnym [1]. Na szczęście nadzieja powoli zaczyna pojawiać się na horyzoncie. Kilka europejskich krajów, jak Dania, Austria, Norwegia, Niemcy i Szwajcaria, zaczyna powoli rozluźniać nałożone restrykcje [2]. W tych krajach ilość nowych zainfekowanych osób zaczęła spadać.
Jest jednak jeszcze za wcześnie aby móc kompletnie rozluźnić obostrzenia i wciąż musimy stosować się do oficjalnych wytycznych. SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się głównie poprzez kropelki wytwarzane w czasie kichania lub kasłania [3]. Poprzednio byliśmy w stanie przedstawić jak długo wirus utrzymuje się na czterech różnych powierzchniach [4]:
- Plastik do 72 godzin
- Stal nierdzewna do 48 godzin
- Karton do 24 godzin
- Miedź do 4 godzin
Te wyniki zostały przedstawione przez grupę pod przewodnictwem Neeltje van Doremalen. W swojej pracy byli oni w stanie stworzyć warunki bardzo zbliżone do napotkanych „na co dzień”. Niestety, w naszym życiu mamy kontakt z większą ilością materiałów niż cztery przez nich przedstawione. Temperatury, w naszym otoczeniu, również zmieniają się zależnie od wykonywanej czynności.
Na szczęście grupa prowadzona przez Alex Chin przedstawiła wyniki swojej pracy, w której wykorzystali większą ilość materiałów oraz zwiększyli zakres temperatur [5]. Niestety, w odróżnieniu do poprzednio przedstawionych badań, użyte przez nich objętości były większe niż wygenerowane w czasie kichania. W użytych warunkach uzyskali oni różny czas przetrwania wirusa w zmieniającej się temperaturze:
- 4 °C powyżej 14 dni
- 22 °C powyżej 7 dni
- 37 °C poniżej 2 dni
- 56 °C poniżej 30 minut
- 70 °C poniżej 5 minut
Z tych danych wynika, że zainfekowane produkty przechowywane w lodówce mogą utrzymać aktywnego wirusa na swojej powierzchni przez dłuższy czas. Z drugiej strony, nie musimy się obawiać infekcji od ubrań po praniu w podwyższonych temperaturach oraz z jedzenia po gotowaniu lub pieczeniu.
Grupa pod przewodnictwem Alex Chin sprawdziła również jak długo SARS-CoV-2 utrzymuje się na różnych powierzchniach, z którymi mamy codziennie kontakt. Przedstawiony eksperyment był przeprowadzony w 22 °C i 65% wilgotności powietrza:
- Papier poniżej 3 godzin
- Papier toaletowy/ręcznik papierowy poniżej 3 godzin
- Drewno poniżej 2 dni
- Materiał tekstylny ponizej 2 dni
- Szkło poniżej 4 dni
- Banknot poniżej 4 dni
- Maska chirurgiczna, warstwa wewnętrzna poniżej 7 dni
- Maska chirurgiczna, warstwa zewnętrzna 7 dni
Należy pamiętać, że warunki eksperymentu miały na celu określenie najdłuższego możliwego czasu przetrwanie wirusa. Z tego powodu w codziennych warunkach ten czas powinien ulec skróceniu. Wyniki pokazują jednak, jak istotne jest aby cały czas pamiętać o częstym myciu lub dezynfekowaniu rąk w celu zahamowania rozprzestrzeniania się infekcji [3]. Ponadto, należy zawsze pamiętać, żeby unikać dotykania twarzy, gdy jesteśmy poza domem, oraz żeby stosować się do oficjalnych wytycznych.
Źródła:
- WHO, Coronavirus disease 2019 (COVID-19) Situation Report – 92. 2020, World Health Organization.
- Brandon, S., These European countries are starting to lift their coronavirus lockdowns, in World Economic Forum. 2020.
- WHO, Water, sanitation, hygiene, and waste management for the COVID-19 virus. 2020, World Health Organization.
- van Doremalen, N., et al., Aerosol and Surface Stability of SARS-CoV-2 as Compared with SARS-CoV-1. N Engl J Med, 2020.
- Chin, A.W.H., et al., Stability of SARS-CoV-2 in different environmental conditions. The Lancet Microbe, 2020.